Jak HotJar pomaga w analizie zachowań użytkowników (Behavior Analytics)

Aktualizacja 3 listopada 2020 Marcin Pawłowski

hotjar darmowe narzędzie do analityki i nagrywania użytkowników

HotJar jest jednym z narzędzi, które może odkryć przed Tobą wiele przydatnych informacji na temat odwiedzających. Dzięki niemu nagrasz sesje użytkowników, poznasz najpopularniejsze miejsca na stronie (heatmapy) i zbudujesz lejki konwersji (funnels). A to nie koniec jego możliwości.

W tym wpisie przybliżę Ci charakterystykę HotJar-a czyli po polsku gorącego słoika 🙂 Opiszę jego główne elementy i w jaki sposób Ty też możesz go uruchomić oraz analizować dane użytkowników.

Dlatego doradzam zawsze instalację tego narzędzia kiedy przeprowadzam audyt seo. Pomaga lepiej zrozumieć intencje użytkowników.

Główne elementy HotJara

  • heatmapy (click, move, scroll)
  • nagrania sesji (recordings)
  • lejki (konwersji, zachowań)
  • formularze (ankiety i badania)

Instalacja kodu HotJar

Najlepszym i zarazem najłatwiejszym sposobem instalacji jest umieszczenie kodu w witrynie przy użyciu Google Tag Managera. Dzięki ogromnej popularności jaką zdobył HotJar mamy możliwość bardzo prostej instalacji poprzez predefiniowany tag. Poniżej zrzut ekranu na którym możesz zobaczyć jak wygląda ta opcja.

wybór tagu hotjar w google tag manager

Kod po stronie narzędzia znajdziemy wchodząc w rozwijane menu po lewej stronie ekranu. Wybieramy w związku z tym, link Sites&Organizastions settings. Na liście stron (po jej wcześniejszym dodaniu) znajdziemy przycisk “tracking code”.

hotjar tracking code

Weryfikacja instalacji kodu HotJar na stronie

Reasumując, chcemy mieć możliwość analizy danych. Musimy się upewnić, że wszystko jest na odpowiednim miejscu. Producent oprogramowania zadbał o to i po przejściu do zakładki Verify installation możemy sprawdzić czy wszystko jest ok.

weryfikacja instalacji kodu hotjar na stronie

Pomoc w instalacji i analiza danych

Konsultacje SEO i analityka internetowa, to obszary w których tego typu narzędzia są nieodzowne jeżeli chcemy dostarczyć wartościowe dane.

Warto dbać o wartościowe treści i user experience. To może się opłacić (przeczytaj mój wpis o tym ile zarabiają blogerzy na świecie).

Tutaj link do strony HotJar. Możesz go używać za darmo z pewnymi ograniczeniami. Instalacja jest bardzo prosta. Gdybyś miał problem z dodaniem go do swojej strony, daj znać, chętnie pomogę 🙂

Możesz wykonać również darmowy audyt SEO w SEMrush. Podaj po prostu adres witryny i maila na którego chcesz otrzymać raport.

Zapoznaj się z moim cennikiem pozycjonowania stron.

W ramach współpracy otrzymujesz usługi takie jak zbieranie danych przez HotJar, nie musisz się martwić implementacją na stronie.

W polach wyboru zaznacz jedną lub kilka usług, którymi jesteś zainteresowany/a. Adres email, nr telefonu i adres www Twojej strony są wykorzystane jednorazowo jedynie w celu przygotowaniu oferty.